Grupa uczniów z kl. III c i III f naszego gimnazjum miała okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych organizowanych przez naukowców z Fundacji Forum Atomowe w III LO w Kaliszu.

Instytucja ta skupia naukowców i studentów nauk ścisłych, których celem jest edukacja i informacja społeczna w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej oraz popularyzacja fizyki i nauk przyrodniczych. Na zajęciach uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co to jest promieniowanie jonizujące.

Uczestnicy warsztatów mogli obliczyć roczną dawkę promieniowania jonizującego na jakie wystawiony jest organizm każdego z nas. Na wykładzie omówiono budowę i zasadę działania reaktorów jądrowych. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że chcieliby zwiedzić badawczy reaktor jądrowy Maria, który znajduje się w Świerku pod Warszawą. Mamy nadzieję, że to nie koniec naszej przygody z tajemnicą energii jądrowej…

Beata Wietrzych