Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

15 września 2015 r. w Zespole Szkół Nr 9 w Kaliszu odbyła się konferencja prasowa z udziałem pana Artura Kijewskiego – wiceprezydenta Miasta Kalisza, pana Mariusza Witczaka – Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Siatkowej: pan Krzysztof Felczak i Janusz Polaszek. Gościliśmy także: panią Dagmarę Zimoch, dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 14; panią Ewę Zegler, dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 16; panią Kingę Pisulę, dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 17; panią Natalię Iwanow, dyrektora Zespołu Szkół Nr 10 oraz nauczycieli realizujących program w ramach Akademii SOS ze szkół podstawowych oraz trenerów siatkówki w naszej szkole i w Zespole Szkół Nr 10.

Podczas konferencji pani Aneta Justyńska – dyrektor Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu przedstawiła program Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej pod nazwą Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Celem tego programu jest popularyzacja piłki siatkowej, ale także stworzenie zaplecza dla sportu wyczynowego i narodowych zespołów olimpijskich.

Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II (wchodzące w skład Zespołu Szkół Nr 9) uczestniczy w projekcie SOS od 1 września 2012 roku, czyli od początku jego funkcjonowania.

Program SOS w naszym gimnazjum obejmuje grupy dziewcząt w klasach sportowych o profilu piłka siatkowa na poziomie klasy I, II i III. Uczennice mają 10 godz. wychowania fizycznego w tygodniu i obok realizacji podstawy programowej z wf zaliczają wszechstronne szkolenie z zakresu piłki siatkowej. Opiera się ono o zunifikowany program nauki i doskonalenia gry w siatkówkę przygotowany przez Akademię Polskiej Siatkówki dla PZPS.

Gimnazjum Nr 9 jest jedynym Siatkarskim Ośrodkiem Szkolnym w Kaliszu.

W Wielkopolsce jest 5 SOS-ów żeńskich na poziomie gimnazjum i 1 na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej oraz 3 SOS-y męskie na poziomie gimnazjum i 1 na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej.

Dzięki udziałowi w Projekcie SOS zyskaliśmy: dostęp do najnowocześniejszego sprzętu treningowego, do najnowszych metod szkoleniowych, możliwość udziału w rozgrywkach sportowych, podczas których zawodniczki mogą konfrontować swoje umiejętności siatkarskie. Najbardziej utalentowane zawodniczki objęte zostają monitoringiem PZPS i zakwalifikowane są do centralnego szkolenia. Nasze uczennice otrzymały też stroje sportowe z logo SOS (koszulki, spodenki, dresy, torby).

Szkolenie w ramach SOS prowadzą wysoko wykwalifikowani trenerzy piłki siatkowej: pani Olga Owczynnikowa, pan Daniel Przybylski oraz pani Ewa Komorowska.

W marcu 2015 r. realizując założenia projektu SOS nasze gimnazjum powołało tzw. Akademię SOS z udziałem szkół podstawowych, które wyraziły chęć współpracy i uczestnictwa w programie.

Gimnazjum 9, powołując Akademię, objęło swym patronatem szkolenie młodych adeptów siatkówki w trzech kaliskich szkołach podstawowych: 14, 16, 17 oraz w szkole podstawowej w Koźminku. Podjęliśmy współpracę z nauczycielami wychowania fizycznego, którzy prowadzą szkolenie z minisiatkówki oraz zorganizowaliśmy turniej minisiatkówki dla uczniów klas szóstych.

Oczekujemy, że ze szkół należących do Akademii SOS przyjdą do naszego gimnazjum najbardziej utalentowani młodzi siatkarze i w naszym ośrodku będą kontynuować siatkarskie szkolenie.

Te działania wpisują się w ogólnopolski system oparty o projekt SOS.

Proces budowania tzw. lokalnej piramidy szkoleniowej zakończy powołanie szkoły patronackiej SOS, którą może być VII Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego, funkcjonujące w strukturach Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu. Szkoła podjęła o to starania w PZPS.

Rozwój Siatkarskich Ośrodków Szkolnych jest ważny dla Kalisza - podkreślał pan Artur Kijewski. - W ramach współpracy z SOSami, Miasto finansuje dodatkowe godziny w szkołach podstawowych, które są włączone w akademię oraz klasy sportowe w gimnazjach - powiedział wiceprezydent Kalisza. - Docelową placówką edukacyjną jest w tym przypadku oczywiście VII LO. Ważne jest dla nas, by zawodniczki i zawodnicy, po ukończeniu szkoły grali w Kaliszu, a nie rozjeżdżali się po Polsce. Chcemy stworzyć spójny i jednolity system, w którym tak ważną rolę odgrywają SOSy. To pozwoli nam stworzyć w Kaliszu siatkówkę na najwyższym poziomie.

 

Aneta Justyńska

Dyrektor ZS Nr 9 w Kaliszu